Obce s počtom nad 500 obyvateľov musia od 1. januára 2025 zabezpečiť pomôcku pri záchrane života – defibrilátor. Samosprávy v okrese Vranov nad Topľou, ktorých sa táto zákonná povinnosť týka, sa rozhodli spojiť a získať defibrilátory spoločným nákupom. Výsledkom bola nižšia cena a ušetrené finančné prostriedky. Na ponuku od Združenia miest a obcí vranovského okresu zareagovalo 29 samospráv. Vrátane Vranova nad Topľou a Jastrabia nad Topľou, ktoré síce nemá viac ako 500 obyvateľov, ale starosta Ľubomír Antol nechce nič podceniť. „Považujem to za prvý spoločný úspech vranovskej samosprávy. Vďaka tomu, že sme sa spojili, sa nám podarilo získať jedno z najmodernejších zariadení na trhu za podstatne nižšiu cenu,“ uviedol predseda Združenia miest a obcí vranovského regiónu a starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák.
V každej obci bude vyškolených päť osôb, ktoré v prípade potreby zásahu kontaktuje tiesňová linka 155 a prvú voľnú preškolenú osobu vyšle na pomoc k miestu zásahu. Po ostrom zásahu preškolená osoba skontroluje batériu a vymení defibrilačné elektródy. Zároveň však platí, že tento typ defibrilátorov je určený aj pre použitie laickou verejnosťou. Z tohto dôvodu bolo podmienkou samospráv, aby mali jednoduché ovládanie. „Predstavte si, že ste v stresovej situácii, v ktorej potrebujete použiť zariadenie, ktoré ste nikdy nemali v ruke a chcete s jeho pomocou zachrániť ľudský život. Snažili sme sa eliminovať pocit obavy, kedy by sa mohol niekto báť, že urobí chybu,“ pripomenul J. Fenčák.
Zakúpené defibrilátory sú ovládané jedným tlačidlom. Majú podsvietený displej a vydávajú hlasové pokyny. Po pripnutí elektród prístroj vyhodnotí situáciu a až tak poskytne výboj. Zostava obsahuje samostatný pár defibrilačných elektród pre dospelých, aj deti. Rovnako je dôležité dodať, že sú vybavené špeciálnou funkciou pre ochranu pred neúmyselným podaním výboja. Zaškolená obsluha vie z prístroja po zásahu vybrať údaje o oživovaní a okamžite ich poskytnúť profesionálnym zdravotníkom pre ďalšiu diagnostiku. „Veľmi dôležité je, že naše defibrilátory poskytujú maximálny výboj 360 joulov. Staršie typy poskytujú výboj len 150 alebo 200 joulov, ale človek potrebuje výboj podľa váhy. Ak by sme zakúpili starší prístroj, osoby s vyššou váhou by bolo oživiť oveľa náročnejšie,“ dodal J. Fenčák.
Od roku 2022 majú skúsenosti s využitím defibrilátora v Sečovskej Polianke. V obci je vyškolených päť osôb, ktorých v prípade potreby zásahu kontaktuje operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby 155. „Spätná väzba od občanov bola pozitívna. Sme obec na rozhraní vranovského a trebišovského okresu, preto záchranke trvá o čosi dlhšie, pokiaľ dorazí. Toto sú situácie, kedy rozhoduje čas, a preto je dôležité, aby sme vedeli reagovať a pomôcť,“ zdôraznil starosta Sečovskej Polianky Michal Urban.
V Sečovskej Polianke absolvovali už dvanásť výjazdov. Hoci by použitie defibrilátora mohlo pre laickú verejnosť vzbudzovať rešpekt, starosta Michal Urban upokojuje a vysvetľuje, že návod a asistencia samotného prístroja sú detailne. „Bol som pri šiestich výjazdoch a môžem kolegov zo samospráv, ale aj občanov uistiť, že použitie defibrilátora nie je zložité. Samozrejme, keď vidíte človeka, ktorého chcete oživiť, každý si uvedomí svoju zodpovednosť, ale z pohľadu ovládania je to jednoduché. Nie je tam priestor na omyl,“ uistil M. Urban.
Defibrilátory budú umiestnené v externých skrinkách na verejných budovách s ľahkou manipuláciou na okamžité vyzdvihnutie. Napr. v Nižnom Hrušove bude zabezpečený kamerovým systémom a smart technológiou, ktorá okamžite doručí kompetentným osobám, že skrinka bola otvorená a s defibrilátorom niekto manipuluje. „V našej schéme má prístup k informácií o manipulácii s defibrilátorom sedem osôb, z ktorých vždy niekto zareaguje. V praxi to bude vyzerať tak, že okamžite overíme, či ide o oprávnenú manipuláciu a ak zistíme, že áno, budeme zároveň iniciovať aj odbornú pomoc,“ vysvetlil J. Fenčák.